Ennek nem fognak a liberálisok örülni: nyilatkozott Rogán Antal ügye kapcsán az Egyesült Államok jelenlegi ügyvivője

David Pressman még nem adott hírt magáról.

Vannak a történelemben pillanatok, amikor valósággá válik, ami nem sokkal korábban még elképzelhetetlen volt. Donald J. Trump visszatérése a Fehér Házba ilyen pillanat.
Donald Trump világosabb szándékkal, felkészült csapattal és jobban definiált ideológiai irányvonallal tért vissza. Most, hogy az Egyesült Államok új irányba állítja politikáját, Európának át kell gondolnia szerepét.
Trump gyorsan és határozottan valósítja meg agendáját. A korai jelek fókuszáltabb kormányzásra utalnak, amelyhez az előző ciklusban megtanult leckéket is hasznosítják. Nehéz nekünk, európaiaknak objektívan megítélnünk az USA közbeszédét. Miközben Trumpot az európai média despotaként ábrázolja, ő elnökként most a legkedveltebb, egy CNN-felmérés 47 százalékra teszi a népszerűségét, a Demokrata Párt pedig a mélypontot jelentő 29 százalékon áll.
A bipoláris világ ismerős keretrendszere – a Kelet a Nyugat ellen – szétmállott. Multipoláris valóságban élünk, ahol a szövetségek formálódnak, s gyorsan változnak az érdekek. Az 1990-es és 2000-es évek a globális együttműködés reményét kínálták. Idővel ezt az optimizmust a komplexitás váltotta fel.
A migrációs válság, a bal- és jobboldali populizmus előretörése és Oroszország Ukrajna elleni háborúja mind-mind hozzájárultak egy újfajta bizonytalanságérzéshez. Trump hatalomba való visszatérése azt jelzi, hogy ezt az új korszakot kevésbé a konszenzus, sokkal inkább a versengés határozza meg.
Európának tiszta és határozott választ kell adnia három kulcsfontosságú területen: a védelem, a külpolitika és a gazdasági versenyképesség terén.